Rejs Chorwacja - Czarnogóra. Praktyczne informacje.
Dodany
30-12-2016 przez
Jacek
Powrót
Wyprawa jachtem czarterowanym w Chorwacji do leżącej na południu Czarnogóry jest możliwa, jednak ze względu na ograniczony czas i konieczność odprawy celnej, jest raczej propozycją dla żeglarzy startujących z marin na południu Chorwacji, a szczególnie z Dubrownika.
Przed rejsem należy sprawdzić, czy czarterowany jacht posiada możliwość pływania w Czarnogórze, czyli czy zakres ubezpieczenia i armator jachtu pozwalają na wypłynięcie swoim jachtem z Chorwacji do Czarnogóry.
Powinny być także spełnione inne wymagania:
- Członkowie załogi powinni posiadać paszporty lub - w przypadku obywateli Unii Europejskiej - tylko dowody osobiste.
- Lista załogi na dokumentach z firmy czarterującej powinna się zgadzać ze stanem faktycznym, tj. zawierać te same dane osobowe i te same numery paszportów co dokumenty osób będących na pokładzie.
- Na jachcie powinna być poza sternikiem druga osoba z patentem żeglarskim (co-skipper).
- Jacht powinien być wyposażony w ponton z silnikiem.
- Pod salingiem należy obowiązkowo wywiesić flagę Czarnogóry.
- Jeżeli lista załogi (POPIS POSADE I PUTNIKA) zawiera błędy, np. zły numer paszportu, to należy przed pierwszym wypłynięciem z mariny załatwić poprawiony dokument w biurze firmy czarterującej nam jacht. Na granicy poprawienie danych może być niemożliwe lub bardzo kłopotliwe. Lepiej sprawdzić dokumenty przed wypłynięciem.
- Bezwzględnie należy się upewnić, że armator przygotował dokumenty jachtu do pływania poza Chorwacją. Powinniśmy posiadać w teczce co najmniej dokument rejestracyjny jachtu, ubezpieczenie, oficjalną listę załogi z pieczątką.
- Nie spotkałem się na granicy z wymaganiem okazania patentu drugiej osoby uprawnionej.
- Nikt nie kontrolował także czy jacht ma silnik zaburtowy do pontonu. Nie wiem czy wymagania te są rzeczywiście stawiane jachtom, czy to tylko martwa formalność, ale ponieważ silnik do pontonu i tak jest zwykle przydatny, a na pokładzie ktoś zapewne posiada chociażby patent żeglarza, więc na wszelki wypadek warto spełnić i te warunki.
Polecane są następujące miejsca odpraw:
W Chorwacji:
Dubrownik (port Gruz) 42*39.6N 018*05.0E
Cavtat 42*35.2N 018*12.7E
W Czarnogórze:
Zelenika 42*26.9N 018*34.3E
Kotor 42*25.5N 018*46.1E
Odradzam Dubrownik, jest zatłoczony, moim zdaniem należy się odprawiać w Cavtat. Polecam także Zelenika, port w Czarnogórze w którym możemy się odprawić.
ODPRAWA Z CHORWACJI DO CZARNOGÓRY
Chorwacja
Cavtat znajduje się 8 Mm na SE od Dubrownika, jest to ładnie położony port, otoczony naturalnym, owalnym falochronem. Po wejściu do portu kierujemy się do nabrzeża znajdującego się na lewo od wejścia, oznaczonego dużą żółtą tablicą z literą Q. Cumujemy rufą rzucając kotwicę z dziobu (uwaga na inne kotwice). Nabrzeże celne jest wyraźnie oznaczone sznurową barierką. Mieści się jednorazowo 4 – 5 jachtów, pozostałe stoją i czekają na wodzie na swoja kolejkę do odprawy.
Skipper z dokumentami i paszportami udaje się do odprawy, pozostałe osoby nie wychodzą z jachtu na brzeg (obsługa portu pilnuje i poucza).
Procedura jest następująca:
- Do Kapitanatu – znajduje się około 150 m na prawo od nabrzeża, w piętrowym budynku wciśniętym pomiędzy sklepy i restauracje. W kapitanacie dostajemy ostemplowane kopie listy załogi do zaniesienia na policję.
- Na Policję – znajduje się niedaleko, z tyłu, w drugiej uliczce, wracając w stronę nabrzeża, trzeba zaglądać w boczne uliczki i szukać znaku CUSTOM, budynek nie jest widoczny z ulicy. Przekazujemy policjantowi otrzymane w kapitanacie kopie i paszporty załogi. Po podbiciu dokumentów pieczątkami i skanowaniu paszportów, dostajemy kopię listy załogi do zaniesienia z powrotem do Kapitanatu.
- Wracamy do Kapitanatu i oddajemy podstemplowane na Policji kopie. Następnie wracamy na jacht i odpływamy. Nie wolno załodze schodzić z jachtu, jesteśmy już formalnie poza Chorwacją. Nie wolno także zatrzymywać się po drodze w zatokach na kąpiel, czy wpływać do innych portów.
Po drodze do Czarnogóry jest zatoczka, która aż prosi się o kąpiel, wszyscy ostrzegają aby tam nie wpływać. Na brzegu z daleka widać wieżę kontroli ruchu i pracujący tam radar. Odprawy w Cavtat można dokonać od 0800 do 2000. W sezonie panuje tutaj duży ruch, może być konieczne stanie w kolejkach, a cała odprawa może zająć nawet 2 godziny wraz z czekaniem na miejsce. Bez tłoku zajmie to max 20 minut.
Czarnogóra
Zelenika znajduje się 4 Mm od wejścia do Zatoki Kotorskiej. Kierujemy się na prawo od widocznej miejscowości Herceg Novi, kurs 030. Na miejscu nieciekawe zabudowania i widoczny betonowy pirs z dużymi, czarnymi odbijaczami dla statków. Kierujemy się do ogrodzonego nabrzeża po lewej stronie z widoczną dużą tablicą. Cumujemy longside, jest dużo miejsca (uwaga na brudzące burtę gumowe odbijacze).
Skipper z dokumentami, paszportami i pieniędzmi udaje się do odprawy. Reszta załogi nie schodzi z jachtu.
Procedura jest następująca:
- Policja – znajduje się w kontenerze widocznym na końcu nabrzeża, przy wyjściu do portu. Zostawiamy paszporty załogi do sprawdzenia i idziemy do Kapitanatu.
- Kapitanat – znajduje się ok. 200 metrów na lewo od wyjścia. Widoczny z daleka nieciekawy piętrowy budynek. W Kapitanacie dostaniemy do wypełnienia ręcznie listę załogi (wcześniej przygotowana, nawet po angielsku, na nic się nie przyda). Po pracowitym wypełnieniu formularza, zostaje on ostemplowany i oklejony winietą. Dostajemy także dwie nalepki-winietki do przyklejenia na bom lub burtę. Po zapłaceniu w Euro za winety (120 Euro za jacht 12m) znowu dostajemy ostemplowane kopie listy załogi do zaniesienia na policję. Jeżeli nie mamy flagi Czarnogóry, to dostaniemy ją na miejscu za 10 Euro.
- Policja – wracamy do kontenera, oddajemy kopie otrzymane w Kapitanacie, zabieramy paszporty i wracamy na jacht. Odpływamy od nabrzeża i od tej chwili jesteśmy już oficjalnie w Czarnogórze. Odprawy w Zelenice możemy dokonać od 0700 do 2100. Ruch jest mały, ale i tak odprawa zajmie nam co najmniej 40 minut, ponieważ obsługiwana jest tylko jedna osoba, reszta czeka w kolejce.
POWRÓT
Powrót do Chorwacji jest prostszy niż dotarcie do Czarnogóry, ponieważ odpada nam wypełnianie dokumentów i wnoszenie opłat. Należy przejść te same procedury, tylko w odwrotnej kolejności. Najlepiej oczywiście odprawiać się w tych samych miejscach. Odprawa trwa zdecydowanie szybciej. Tak jak poprzednio należy pamiętać, że pomiędzy odprawami nie wolno kotwiczyć przy brzegu ani wpływać do portów.
W Czarnogórze niewątpliwie należy odwiedzić Kotor. Urokliwe miasteczko i wspaniałe widoki z okolicznych wzgórz bez wątpienia wynagrodzą słabą infrastrukturę portu miejskiego. Planując wypad do Czarnogóry należy uwzględnić jeden dzień na odprawy Chorwacja-Czarnogóra i drugi dzień na drogę powrotną. Odległość Cavtat-Zelenika to max 25Mm, jest więc możliwe pokonanie tej odległości w zasadzie prawie przy każdych warunkach i wykonanie obu odpraw w tym samym dniu.
Jacek Dziedzic - Pegasus Yacht Club, Kraków.