Deprecated: Creation of dynamic property menu::$content is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/plugins/menu.php on line 19

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/templateEngine.php on line 146
Czarter jachtu Baleary.
logo

Czarter jachtu Baleary

CZARTER JACHTU BALEARY

SEZON ŻEGLARSKI: listopad - marzec

 

Opis akwenu: 

Baleary leżą w zachodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Hiszpanii między Francją, a północną Afryką. Składają się z trzech głównych wysp: Majorki, Minorki i Ibizy oraz trzech mniejszych: Formentery, Cabrery i niezamieszkałej Dragonery. Łączna powierzchnia wszystkich wysp i wysepek archipelagu wynosi 5 014 km². Archipelag jest jednym z najbardziej popularnych żeglarskich akwenów czarterowych na Morzu Śródziemnym.
 

Podstawowe informacje

Czarter jachtu w rejonie Balearów jest doskonałym żeglarskim pomysłem. Całe wybrzeże posiada dobrą infrastrukturę żeglarską. Na samej Majorce można znaleźć więcej niż 80 miejsc do cumowania  i porty na długości ponad 200 mil morskich. Zmiana trasy podyktowana warunkami zewnętrznymi nie stanowi więc problemu. Wyspy są regionem turystycznym o międzynarodowym znaczeniu. Na całym archipelagu znajdują się liczne kąpieliska morskie i uzdrowiska klimatyczne. Region jest zadziwiająco różnorodny: długie białe plaże, na południowy zachód od wybrzeży Majorki z niebieskiej wody wznoszą się piękne rafy. Znajdziecie tutaj wiele ukrytych zatoczek, gdzie można popływać. Można wziąć też ze sobą sprzęt do nurkowania lub wypożyczyć w lokalnej firmie zajmującej się nurkowaniem.


Klimat

Ze względu na uprzywilejowane położenie Balearów, panuje tam przyjemny klimat. Temperatury latem wahają się od 24 do 32°C. Wiatry wieją głównie z południowego wschodu, a ich prędkość wynosi od 8 do 20 węzłów. Wiosną i latem wiatr schodzi z gór około południa, a jego szybkość stopniowo wzrasta do 15 węzłów po południu. Ustaje wieczorem około 18:00-19:00. Nie ma przypływów na Balearach i tylko wiosną poziom wody obniża się o około pół metra. Temperatura wody wynosi od 24 a 27°C. Warunki pogodowe Balearów stanowią dodatkową zachętę do czarteru jachtu nawet przez mniej doświadczone załogi.


PRZEWODNIK CZARTERUJĄCEGO

MAJORKA

Majorka jest największą i najbardziej komercyjną wyspą. Spora część jej krajobrazu została zmieniona w strefę hoteli i apartamentów, chociaż nadal są tu miejsca nie dotknięte wpływem cywilizacji. Stolicą wyspy jest Palma. Marina znajduje się w samym centrum miasta. Palma jest rajem dla tych, którzy lubią zakupy. Większość sklepów otwarta jest od 10:00 do 21:00, wyłączając czas na sjestę od 14:00 do 17:00. Można tu znaleźć  najlepsze perły świata.. Znajdziecie tutaj ponad dwa tysiące restauracji, a ich różnorodność zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających smakoszy.

 

Palma

W centrum, niedaleko mariny żeglarskiej, na miejscu dawnego meczetu mauretańskiego stoi wybudowana w gotyckim stylu katedra. Prace nad jej budową zaczęły się za panowania Jana II, a budynek konsekrowano w 1601 roku. Przy samej katedrze jest klasztor barokowy i Muzeum Katedralne  z wystawą gotyckich obrazów i rzeźb. Naprzeciwko katedry, po drugiej stronie placu the Plaza de l’Almoina, znajduje się Almudaina. Obecnie jest to kwatera główna dowództwa wojsk na Balearach, kiedyś była siedzibą mauretańskiego kalifatu (od XI do XIII wieku), później została przekształcona w pałac przez Jana II.
 

Muzeum Majorki, które znajduje się obecnie w dawnej rezydencji Desbrull i mauretańskie łaźnie z X wieku, stanowią część kompleksu katedry i doskonale obrazują okres wpływów mauretańskich. Dziedziniec (patio) zabytkowych posesji Palmy stanowi klasę sam w sobie.

Sa Llotja to prawdziwie dzieło sztuki gotyku miejskiego Majorki. Była kiedyś zarówno siedzibą Izby Handlowej, jak i miejscem wymiany handlowej. Obecnie czasami odbywają się w niej wystawy. Bezpośrednio obok Sa Llotja znajduje się Konsulat Morski, który teraz jest siedzibą Lokalnych Władz Balearów. Konsulat Morski (XVII wiek) był na początku Kupieckim Sądem Morskim, który rozstrzygał spory dotyczące handlu morskiego. Warto zwrócić uwagę na fasadę budynku z charakterystycznymi łukami renesansowymi.

Zamek Bellver został zbudowany w XIII wieku, za czasów Jana II. Nigdy nie pełnił funkcji obronnej, ale w różnych okresach służył jako więzienie. Na pewno warto go zwiedzić. Od października do marca jest otwarty od 08:00 do 18:00, a od kwietnia do września od 08:00 do 22:00. Z zamku można zobaczyć zatokę Palmy.


Zatoczki i miejsca do zacumowania na Majorce

Portals Vells
: W Zatoce Palmy, leży trochę schowana zatoczka, która jest doskonałym miejscem do zakotwiczenia nocą. Chociaż miejsce to poddało sie wpływowi rozwoju turystycznego, a w ciągu dnia odwiedza je wielu turystów, to jednak liczba gości spada wieczorem i wtedy można delektować sie rybą z ryżem podawaną w restauracji położonej na plaży.

Cala Figuera: Bardzo spokojne miejsce do cumowania, gdzie można cieszyć się naturą i krystalicznie czystą wodą.

Racó de sa Fragata (Playa de El Toro): Miejsce oddalone, ciche, spokojne, z piękną piaszczystą plażą u podnóży klifu. Dostęp od strony południowej i południowo- zachodniej.

Na Foradada: Jedno z najpiękniejszych miejsc do zacumowania jachtu na Balearach, zwłaszcza o zachodzie słońca. Stąd rozciąga sie niesamowity widok na pasmo górskie Sierra de Tramontana, nie zepsute wpływem turystyki czy zanieczyszczeniami środowiska. Restauracja na plaży jest czynna z przerwami, więc lepiej sprawdzić z pokładu przez lornetkę, czy jest otwarta.

Cala Deia: Kiedy inne miejsca mogą być zajęte przez plażowiczów, to miejsce jest zaciszne i oferuje usługi dwóch restauracji na plaży.

Sa Calobra: Pomimo dużej ilości turystów i statków jest to naprawdę niesamowite miejsce, gdzie z pokładu jachtu można podziwiać wspaniałe klify.

Cala Castell: wyjątkowo spokojne miejsce, w którym można się cieszyć czystą wodą i naturalnym środowiskiem.

Formentor: Znakomite miejsce do zacumowania, z którego rozciąga sie widok na zatokę Pollensa. Trzeba być jednak przygotowanym na dużą liczbę turystów na nartach wodnych i sporą ilość łodzi.
 

Cap des Pinar: Nazwa związana jest z lasami sosnowymi w głębi wyspy, a sam teren jest objęty ochroną ponieważ jest to obszar wojskowy (na plaży znajduje sie mały obóz wojskowy).

Coll Baix: To miejsce jest bardzo malownicze i warto je uwiecznić na zdjęciach. Na szczęście, ze względu na trudny dostęp od strony lądu, można mieć plażę tylko dla siebie.

Cova es Vellsmarins: Jedno z miejsc należących do Zatoki Alcudia, położonej daleko od zgiełku ośrodków turystycznych, gdzie rosną lasy sosnowe schodzące aż do plaży z krystalicznie czystą wodą.

Costa dels Pins: Jedno z najbardziej ustronnych i spokojnych miejsc na wyspie. Tu można podziwiać widoki z balkonu restauracji hotelowej.

Cala Virgili: Typowa, ustronna zatoczka na wschodnim wybrzeżu wyspy, oferująca dwie piaszczyste plaże.

Cala Arsenau: Głęboka i wąska zatoczka, na końcu której jest mała plaża. Piękno tego miejsca zapiera dech w piersiach.

Cala Mondragó: Naturalne piękno tego miejsca przyciąga wielu turystów, także żeglarzy.

Caló des Moro: Mała zatoka, którą trudno znaleźć, ale podjęty trud wynagradzają wspaniałe widoki.

Es Caragol: Praktyczne i atrakcyjne miejsce do zacumowania, ale kotwica w niektórych miejscach trzyma słabo. Skały oddzielają to miejsce, ale pomiędzy nimi znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na Majorce.

Cala Pi: Pomimo sporej ilości statków, jest to jedna z najładniejszych zatoczek na wyspie. Cala Pi jest wąska i głęboka. W nocy stanowi ciche i bezpieczne schronienie dla statków, a uroku dodaje restauracja C’an Miquel oferująca smaczne dania z ryb.

Cala Blava: Oferuje piękne widoki na Zatokę Palmy i zaprasza do restauracji Panorámica na paelle.

 

Przystanie na Majorce


Puerto Portals: To niewątpliwie najbardziej modna przystań Balearów. Chociaż można znaleźć tu wiele wyśmienitych restauracji, takich jak Tristan and Flanigan i korzystać z uroków nocnego życia, bardzo trudno jest tu zacumować.

Santa Ponça: Oddalona od zgiełku ośrodka turystycznego o tej samej nazwie, ta mała i spokojna przystań oferuje wszelkie udogodnienia.

Port d’Andratx: Port rybacki i przystań Port d’Andratx posiada ograniczoną ilość miejsc, zarówno przy Yacht Klubie, jak i przy kapitanacie portu. Obszar do zakotwiczenia jest dosyć duży. W mieście znaleźć można bardzo dobre restauracje, takie jak Miramar, Rocamar oraz La Dorada.

Port Sóller: Jedyny port wzdłuż wybrzeża Tramontana, który ma do zaoferowania duży obszar do cumowania. Miasteczko ma dużo wspaniałych restauracji. Chociaż nie brakuje tu barów i hoteli, to ma się wrażenie, że najlepsze czasy Soller ma już za sobą.

Port Pollença: Znajduje się w pięknej zatoce i oferuje miejsca zarówno w Yacht Klubie, jak i kapitanacie portu. Szczególnie polecamy restauracje Stay, Corb Mari oraz La Lonja.
 
Port El Cocodrilo (Bonaire): Cicha i mała przystań z uprzejmą obsługą baru i hotelu.

Port d’Alcúdia: Przystań oferuje dużo miejsc do zacumowania i wszelkie udogodnienia. Sporym minusem jest jednak bliskość centrum rekreacyjnego. Jest to jedno z bardziej popularnych miejsc dla turystów. Restauracja C’an Tofel jest tu szczególnie polecana ze względu na wysoką jakość usług.

Cala Ratjada: mały port rybacki, w którym jest mało miejsc do zacumowania. Miejsce to jest dosyć ruchliwe ze względu na dużą ilość turystów. Polecamy restauracje Ses Rotges i C’an Maya.

Porto Cristo: Przystań średniej wielkości, zacumować można w Yacht Klubie i kapitanacie portu. Pomimo natłoku turystów (jest to miejsce bezpośrednio na trasie do jaskini Drach), miejsce to zachowało swój oryginalny charakter. Liczba miejsc jest dosyć mała i nie są one osłonięte.

Porto Colom: Piękna przystań oferująca niewiele, za to bardzo ustronnych miejsc w Jacht Klubie. Obserwowanie stąd zachodu słońca zostawia w pamięci niesamowite wrażenia. Woda niestety nie nadaje sie do kąpieli. W nocy jest to miejsce spokojne, polecamy restaurację Sa Sinia.

Cala D’Or: Miejsce które kiedyś było jedną z najpiękniejszych zatoczek na Balearach, zostało przekształcone w dużą przystań, gdzie można skorzystać w usług firm oferujących morskie przejażdżki. Jest to miejsce pełne turystów.

Porto Petro: Spokojna i atrakcyjna przystań. W Yacht Klubie jest limitowana liczba miejsc, ale oba obszary cumownicze są dosyć duże. Jest tutaj kilka restauracji, ale jest to raczej spokojne miejsce, nie będące centrum ruchu turystycznego.

Cala Santanyi: Mały port rybacki, z niewielka ilością miejsc i wąskim obszarem do zacumowania. Po sezonie turystycznym jest to miejsce o wyjątkowym uroku.

Sa Rapita: profesjonalnie działający Yacht Klub oferuje miejsca do zacumowania swoim gościom, skąd  jest blisko do przepięknych plaż Es Trench. W niewielkiej odległości od mariny znajduje się bardzo dobra restauracja C’an Pep.


MINORKA

Minorka - druga co do wielkości wyspa Balearów ma kształt bumerangu, który rozciąga się od ogromnego naturalnego portu Maó na wschodzie do mniejszego portu Ciutadelli na zachodzie. Oba te miejca (będące głównymi miastami wyspy) są oddalone od nowoczesnych kurortów i zachowały swój niezwykły klimat.

 

Minorka jest najbardziej spokojną z wysp i ostatnią, która poddała sie inwazji turystów. Aby zachować naturalny krajobraz wyspy, infrastruktura turystyczna jest ograniczona, a spora część wyspy jest pod ochroną. Na południu znajduje się Bahia de Fornellis, malownicze miasteczko portowe z wieloma kafejkami i restauracjami. Na zachodnim wybrzeżu można  zacumować jacht w spokojnym Cala Addaya.

Minorka urzeka urodą krajobrazu, spokojem i cudowanymi plażami, ukrytymi w osłoniętych klifami zatokach. Wąskie uliczki z bielonymi domami, małe porty rybackie, sielankowe wioski, sady i oliwkowe gaje, to typowe elementy krajobrazu wyspy. Minorka ma najwięcej pozostałości prehistorycznych z wszystkich wysp. Charakterystycznym elementem krajobrazu są nieforemne obiekty kamienne - megality. Katedra na Minorce to przykład bogatego dziedzictwa historycznego. Została wybudowana w stylu gotyckim. Ciudadela (inaczej forteca), miała chronić mieszkańców przed atakami piratów. Polecamy malownicze miasteczko Binibequer.


IBIZA

Ibiza to raj dla imprezowiczów, ale turyści przyjeżdżają tutaj również ze względu na piękne piaszczyste plaże i błękitną wodę. Można znaleźć miejsca, gdzie jest spokojnie i cicho, a głośna muzyka nie zakłóci wypoczynku. Ci, którzy preferują aktywny urlop także nie będą narzekać. Na wybrzeżu panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, a w sprzęt bez żadnych trudnośći można zaopatrzyć się w licznych wypożyczalniach przy plaży. Na wyspie jest dużo małych zatoczek, do których można się dostać tylko od strony morza, gdzie przy dobrej pogodzie można spokojnie zacumować jacht.

 

Zatoki oraz miejsca do zacumowania na Ibizie

Playa de las Salinas: Jest to typowe dla Ibizy, tętniące życiem miejsce. Jest zazwyczaj pełne ludzi, którzy chętnie spędzają czas słuchając muzyki w czterech różnych baro-restauracjach na pobliskiej plaży. Malibu to lokal najbardziej znany (i prawdopodobnie najdroższy), który oferuje usługi kateringowe włącznie z dostawą jedzenia na pokład jachtu. Miłośnicy muzyki “trance” powinni się wybrać do Sa Trinca.

Punta Rama: Rajskie miejsce obok malowniczego klifu, z dala od tłumu i hałasu. Krystalicznie czysta woda. Dla odważnych – dwie skały z których można skoczyć do wody.

Cala Jondal: Cudowna plaża oferująca widoki na Formenterę. Znajdziemy tam również dobre restauracje.

Puerto Roig: Wspaniałe miejsce do zacumowania, które znajduje się blisko położonej na plaży restauracji o nazwie Es Torrent, która jest otwarta do późna i oferuje wspaniałe dania rybne i owoce morza.

Cala Vadella: Wyjątkowo dobre miejsce na nocleg, ponieważ jest dobrze usytuowane i spokojne. Znajdziecie tu również kilka dobrych restauracji.

West de Isla Conejera: Z dala od tłumu turystów, blisko natury - to wspaniałe miejsce, z którego można podziwiać przepiękny zachód słońca.

Cala Benirrás: Piękna zatoczka, piaszczyste plaże i lasy sosnowe. Chociaż w ciągu dnia jest tu dosyć dużo łodzi, to w nocy uroku dodaje muzyka na żywo, oraz dwie otwarte do późna restauracje przy plaży.

Northeast de Tagomago: Mała zatoczka z czystą wodą, otoczona skałami, które mogłyby zainteresować nie jednego geologa.

Cala Mastella: Znakomite miejsce na postój, nawet w ciągu nocy. Jest tu kilka rezydencji letnich, a teren jest otoczony lasami sosnowymi. W pobliżu znajduje się restauracja, gdzie podaje się  autentyczne danie lokalne arroz de peix (ryba z ryżem) jako przekąskę w ciągu dnia.


Przystanie na Ibizie

Są trzy przystanie w mieście Ibiza (stolicy wyspy), oferujące ograniczona liczbę miejsc postojowych latem.
 
Marina Botafoch: najbardziej modna, z wieloma restauracjami i sklepami. Trudno znaleźć miejsce. Odradzamy cumowanie przy nabrzeżu ze względu na częstą nieprzyjemną falę w nocy.

Ibiza Nueva: Największa z tych trzech przystani. Z obu tych przystani kursuje statek typu vapporeto, który zabiera pasażerów do centrum miasta.

Club Náutico de Ibiza: (Jacht Klub), zazwyczaj ma keje dostępne od wczesnych godzin wieczornych, chociaż sfatygowane nadbrzeże i rozkołysanie powodowane przed ruch wodny mogą być uciążliwe. Miasto oferuje szeroki wachlarz usług gastronomicznych.

San Antonio: wspaniałe miejsce do zakotwiczenia lub zacumowania przy nowo zainstalowanych, dryfujących kejach w Jacht Klubie. Można również zacumować jacht przy kapitanacie portu. Polecamy restauracje Rias Baixas i przestrzegamy przed chuligaństwem na ulicach w godzinach nocnych.

Santa Eulalia: Wspaniała przystań, gdzie można spokojnie zacumować. Jest to alternatywa dla miasta Ibiza, znajduje się niedaleko (kilka minut taksówką od miasta Ibiza). Polecamy restaurację Dona María w samej marinie.


FORMENTERA

Formentera była przez wiele lat zapomnianą wyspą Balearów. Przy 30 milach kwadratowych jest to najmniejsza i najmniej rozwinięta z wysp. Większość ludzi odwiedza wyspę tylko na jeden dzień, ponieważ wprowadzono limit na budowę hoteli. Klienci korzystający z czarterów jachtów będą na pewno zachwyceni długimi, białymi plażami i lazurową wodą. W porcie jest przystań, ale jednak większość żeglarzy udaje się do bardziej zatłoczonego Espalmador, gdzie przy okazji można skorzystać z kąpieli borowinowych. Można też zacumować w spokojniejszym miejscu - Illetas , które jest położone w części południowej.

 

Zatoczki i miejsca do zakotwiczenia na Formenterze

Espalmador: Jedno z najlepszych miejsc do zakotwiczenia na Balearach, ale dosyć tłoczne.

Playa de Poniente: Wzdłuż rozleglej plaży można zobaczyć wiele zakotwiczonych jachtów. Polecamy restauracje Molí de la Sal, skąd można podziwiać wspaniałe widoki i delektować sie daniami rybnymi.

Ensenada del Cabrito: Restauracja na plaży zaprasza do spróbowania wykwintnych dań z wyjątkowego menu.

Cala Sahona: Jest tylko kilka miejsc na świecie które mogą się poszczycić tak krystalicznie czystą wodą, piaszczystymi plażami i pięknem natury.

Es Caló: wspaniałe miejsce na postój i kąpiel na plaży otoczonej klifami.


Przystanie na Formenterze

Marina de Formenteinara/La Sabina: jeśli chcecie tu zakotwiczyć swój jacht, doradzamy poproszenie  o miejsce w nowej marinie, od strony portu. Oferuje ona  wszelkie udogodnienia, jest też bardzo spokojna i przyjemna. Jeśli tam nie będzie miejsca, można udać się do mariny La Sabina . Wieczorem warto wziąć taksówkę i wybrać sie do restauracji Fonda Pepe. Tam można nacieszyć się prawdziwą atmosferą tej wyspy. Jeśli jednak chcecie zostać w marinie, to polecamy restaurację Agua.


CABRERA

Żeglowanie wokół Cabrery wymaga specjalnego zezwolenia. Na jej terenie znajdują się Narodowy Park Morski i Ziemny Park Narodowy. Aby chronić naturalną faunę i florę wyspy, nałożono restrykcje dotyczące liczby jachtów, które mogą zacumować w ciągu dnia i nocy w sezonie wypoczynkowym.


DRAGONERA

Dragonera to mała, niezamieszkana wyspa, która oferuje kilka miejsc do zacumowania w ciągu dnia na południowo -wschodnim wybrzeżu wyspy, obok zapierających dech w piersiach klifów.
 

PROPONOWANE TRASY - REJS 7 DNIOWY


Najbardziej spokojna trasa: Portalls Vells – Andraitx – Cabrera – Es Caragol – Sa Rapita – Cala Pi

Południowy wschód Majorki: Andraitx – Cala Pi – Es Caragol – Porto Petro – Porto Colom – Cabrera

Dookoła Majorki: Andraitx – Sóller – Pollença – Cala Agulla – Porto Colom – Cabrera

Dookola Ibizy: Portalls Vells – Benirrás – San Antonio – Port Roig – Ibiza – S. de Tagomago

Ibiza i Formentera: Portalls Vells – Santa Eulalia – Formentera – Port Roig – Ibiza – Mastella