Deprecated: Creation of dynamic property menu::$content is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/plugins/menu.php on line 19

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/templateEngine.php on line 146
Czarter jachtu Chorwacja.
logo

Czarter jachtu Chorwacja

CHORWACJA - CZARTER JACHTU

SEZON ŻEGLARSKI: kwiecień - październik

 

CZARTER JACHTU CHORWACJA - POGODA


Nie należy zapominać, że rejs w Chorwacji to w żadnym przypadku nie jest "rejs mazurski w większej skali", tylko morska żegluga ze wszystkimi tego konsekwencjami: falowaniem, nagłymi zmianami pogody, sztormowym wiatrem...

Morze Śródziemne ze swoją mocno rozwiniętą linia brzegową. Jest otoczone dużymi obszarami lądu, w wyniku czego zła pogoda następuje tam szybciej, częściej i w bardziej nieprzewidywany sposób. Dotyczy to przede wszystkim obszaru Adriatyku. Wprawdzie latem tygodniami panuje tu piękna pogoda, jednak żeglarze zawsz muszą liczyć się z przypadkowymi burzami i sztormowymi wiatrami.

WIATRY

  • MISTRAL - północno-zachodni wiatr dominujący nad Adriatykiem od czerwca do połowy września. Zwykle zaczyna wiać przed południem, po południu osiąga 3 - 5 B i cichnie o zachodzie słońca. jest uważany za wiatr pięknej pogody . Sprawia, że niebo jest błękitnei bezchmurne, a powietrze miewa umiarkowane temperatury. Jego brak może oznaczać zbliżające się pogorszenie pogody.
  • JUGO - wieje od strony południowej, najczęściej od południowego wschodu. Powietrze bywa wtedy parne, niebo zachmurzone, często wtedy pada deszcz. Od połowy czerwca do połowy września występuje bardzo rzadko. Latem trwa 2 - 3 dni i osiąga w tym czasie maksymalnie 7 B. Od października do maja wieje on znacznie częściej i dłużej, osiągając nawet 10 B.
  • BORA - wiatr porywisto-burzowy, występujący głównie na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Nadciąga nagle z północnego-wschodu, niosąc pył wodny nad morze i wyspy. Pojawia się bez żadnych zwiastunów przy wysokim ciśnieniu i pięknej słonecznej pogodzie. W okresie od maja do października bora wieje rzadko i jest przytłumiony, osiąga siłę 6-8 B. Latem przeważnie trwa do trzech dni, a czasem tylko kilka godzin.
  • GARBIN - gwałtowny wiatr wiejący w kierunku od południowo-zachodniego do zachodniego. Latem trwa najczęściej tylko jedną do dwóch godzin i osiąga przy tym zawsze 8 B, a czasem i więcej. Prawie zawsze przynosi ze sobą burzę. Nadciąga z prędkością od 15 do 20 węzłów. Zaczynają wiać porywiste szkwały i pada ulewny deszcz. Przesuwając się nad Adriatykiem garbin wywołuje wysoką falę.

Dostęp do aktualnych danych pogodowych ma kluczowe znaczenie podczas czarteru jachtu w Chorwacji.

Chorwacka prognoza synoptyczna (język angielski) przygotowywana codziennie przez tutejszą służbę meteorologiczną, to najbardziej wiarygodna prognoza pogody z wysokim współczynnikiem sprawdzalności do 3 dni naprzód. Te same dane znajdziecie w chorwackich kapitanatach i marinach.

Najlepszym sposobem na uzyskanie aktualnych informacji pogodowych jest zapewnienie sobie stałego dostępu do Internetu na pokładzie jachtu. Najdokładniejsze są prognozy podawane przez Chorwacki Instytut Meteorologiczny pod adresem: www.prognoza.hr

 

CZARTER JACHTU CHORWACJA - UPRAWNIENIA

Aby wyczarterować jacht w Chorwacji osoba prowadząca rejs musi posiadać patent żeglarski uprawniający do prowadzenia jachtu, który zamierza wyczarterować (stosownie do wielkości jednostki jaką chce płynąć). Jednostki do 12 m mogą być prowadzone przez osoby posiadające patent sternika jachtowego. Do prowadzenia większych jachtów potrzebne są co najmniej uprawnienia jachtowego sternika morskiego. Dodatkowo skipper lub inna osoba z załogi musi posiadać uprawnienia radiooperatora UKF.

Można również prowadzić rejs w Chorwacji posługując się patentem Voditelj Brodice, uprawniającym do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych o masie do 20 ton oraz obsługi radia UKF. Egzaminy na ten patent odbywają się w chorwackich kapitanatach w wyznaczone dni tygodnia. Również w Polce niektóre firmy szkoleniowe maja w swojej ofercie szkolenia zakończone egzaminem na stopień Voditelj Brodice.

 

REJS W CHORWACJI

Brak tych wszystkich uprawnień nie pozbawia Was oczywiście możliwości spędzenia wakacji na jachcie. Nasi skipperzy z wieloletnim doświadczeniem żeglarskim chętnie poprowadzą dla Was taki rejs. Osobom, które wcześniej nie miały kontaktu z żeglarstwem pomożemy na każdym etapie organizacji czarteru jachtu.

 

REJS RODZINNY W CHORWACJI

Kiedy mamy już "opływane" Wielkie Jeziora Mazurskie i inne śródlądowe akweny, czas na morze! Chorwacja jest często pierwszym wybieranym kierunkiem żeglarskim przez tych, którzy chcieliby spróbować żeglugi morskiej. Ze względu na klimat i stosunkowo niewielkie odległości między poszczególnymi punktami żeglugi wody Chorwacji są polecane do rozpoczęcia żeglugi morskiej z dziećmi.

 

JAK DOLECIEĆ/DOJECHAĆ

Chcąc spędzić wakacje na jachcie w Chorwacji mamy trzy możliwości, aby się tam dostać; połączenia lotnicze, autokarowe lub własny transport.

Obecnie mamy sporo połączeń lotniczych do Chorwacji, które pozwalają zgrać przylot/wylot z terminem czarteru jachtu, który przeważnie odbywa się w systemie sobota - sobota.W zależności od bazy, w której chcemy rozpocząć nasz czarter jachtu lub rejs mamy do wyboru lądowanie w Zadarze, skąd możemy dotrzeć do baz czarterowych na północy chorwackiego wybrzeża, Splicie (Środkowa Dalmacja) i Dubrowniku, skąd możemy eksplorować południowe wybrzeże Chorwacji lub popłynąć do Czarnogóry.

Chcąc dojechać do Chorwacji możemy również skorzystać z transportu autokarowego (pomagamy w organizacji przejazdu). Funkcjonują regularne połączenia autokarowe w systemie sobota - sobota. Autobus jedzie trasą wzdłuż wybrzeża zostawiając uczestników rejsów w poszczególnych marinach i wracając odbiera osoby, które skończyły już swój czarter.

Stosunkowo nieduża odległość z Polski do Chorwacji pozwala pokonać ten dystans samochodem w jeden dzień. Można też rozłożyć podróż na raty i połączyć czarter jachtu z zobaczeniem czegoś od strony lądu.

 

CHORWACJA - BAZY CZARTEROWE

PÓŁWYSEP ISTRIA

  • ROVINJ
  • PULA

ZATOKA KVARNER

  • MALI LOŠINJ

DALMACJA PÓŁNOCNA

  • BIOGRAD
  • SUKOŠAN
  • PIROVAČ
  • ROGOZNICA
  • ŠIBENIK
  • ZADAR

DALMACJA ŚRODKOWA

  •  KAŠTELA
  • SPLIT
  • TROGIR

DALMACJA POŁUDNIOWA

  • DUBROWNIK


OPIS AKWENU:


Chorwacja - malowniczy kraj na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znany każdemu polskiemu turyście. Położony stosunkowo blisko Polski jest celem wakacyjnych wojaży wielu tysięcy naszych rodaków.

Jest jednak tylko jeden sposób by w pełni poznać Chorwację i docenić jej niepowtarzalny urok i klimat - czarter jachtu!

Tutaj możemy posmakować żeglarstwa morskiego na nowoczesnych jachtach i w formie bardziej przyjaznej niż na zimnym Bałtyku. Dlatego właśnie Chorwacja jest często pierwszym krokiem morskiego wtajemniczenia dla żeglarzy z wielu krajów. 

Chorwackie wybrzeże ma bowiem unikalne na skalę światową atuty, które czynią z niego fantastyczne miejsce żeglarskiego wypoczynku: ponad 500 mil morskich wybrzeża, ponad 700 wysp i wysepek, ciepłe i czyste morze, piękne mariny i dzikie kotwicowiska...

W Chorwacji znajduje się ponad 50 marin, możemy również zatrzymać się w publicznych nabrzeżach i portach z licznymi miejscami postojowymi z muringami, dostępem do wody i prądu.

W trakcie rejsu w Chorwacji można odwiedzić jej najpiękniejsze i najbardziej znane zakątki. Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się aż siedem miejsc w Chorwacji! Starówka w Trogirze, Dubrownik, Split, Jeziora Plitwickie, bazylika w Poreču i katedra w Šibeniku. Czarter jachtu to również sposób by poznać i docenić piękno tutejszej przyrody. Znajdują się tutaj cztery parki narodowe: Wyspy Brijuni, Kornaty, Krka na wschód od Skradin i zachodnia część wyspy Mljet. Zatoka  Telašćica i Archipelag Lastovo mają status parku przyrodniczego.

Schodząc z jachtu po zakończonym rejsie nikt już nie pomyśli o zwiedzaniu Chorwacji samochodem, a więc także o korkach w upale, zatłoczonych miastach i biwakach, tylko o kolejnym rejsie i kolejnych fantastycznych miejscach do odwiedzenia!

 

PRZEWODNIK CZARTERUJĄCEGO:

PULA

Miasto położone na siedmiu wzgórzach największe miasto na Półwyspie Istria. Jedną z największych atrakcji miasta jest zbudowany z białego wapienia amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty. Warto również zobaczyć m.in.:

  • główny plac starożytnej Puli z Pałacem Komunalnym i Świątynią Augusta
  • Bramę Herkulesa, Bramę Podwójną
  • Łuk Triumfalny Sergiusza
  • Kaplicę św. Marii Fromosa - ocalałą część jednej z najstarszych bazylik bizantyjskich na Istrii
  • XVI-wieczny zamek,w którym mieści się Muzeum Historyczne i Morskie Istrii, obok którego znajdują się pozostałości po małym teatrze rzymskim

 

KORNATY

Kornaty to niezwykle widowiskowy fragment wybrzeża Chorwacji. Ponad 150 charakterystycznych wysp i wysepek, tworzy najbardziej zagęszczony archipelag na całym Morzu Śródziemnym. Większość wysp włączona została w obszar Parku Narodowego Kornati.

Te wysepki o różnorodnych kształtach, z pięknymi klifami i licznymi zatoczkami są rajem dla żeglarzy i płetwonurków. Od tych pierwszych wymagają jednak uważnej nawigacji i sprawnego prowadzenia jachtu. Największą wyspą archipelagu jest Kornat, to również największa chorwacka wyspa nie posiadająca stałych mieszkańców. druga co do wielkości wyspa archipelagu - Žut jest znana z gajów oliwnych, znajduję się tam również marina ACI.

 

PARK NARODOWY KRKA

Znajdujący się z sercu Dalmacji Park Narodowy Krka to jedna z największych atrakcji turystycznych. 

Ze względu na strome, wapienne zbocza, otaczające kanion Krki, park narodowy najłatwiej zwiedzić właśnie na pokładzie jachtu. Tworząca malownicze wodospady Krka to jedna z najpiękniejszych rzek płynących przez Chorwację.

Odwiedzającym ten rejon żeglarzom ukażą się głębokie wąwozy, malownicze jeziora i wodospady...

Jedną z największych atrakcji parku są wodospady, najwyższy z nich Skradinski buk, ma ponad 45 m. wysokości! Warto również zobaczyć utworzone przez rzekę Krka jezioro Visovačko, a szczególnie niewielką śródjeziorną wysepkę Visovac, do której można dopłynąć jachtem. Znajduje się na niej osłonięty przez wysokie drzewa klasztor Franciszkanów, w którym przechowywane są dzieła sztuki sakralnej, a także bogaty księgozbiór, w tym cenne inkunabuły.

Najważniejszą miejscowością położoną nad rzeką jest miasteczko Skradin, gdzie znajduje się centrum informacyjne oraz wejście do parku. 

 

KORČULA

Obowiązkowy punkt każdego rejsu w kierunku Dubrownika!

Korčula leży u południowych wybrzeży Dalmacji jest szóstą co do wielkości wyspą na Adriatyku. Sercem wyspy jest piękna zabytkowa miejscowość o tej samej nazwie. Specyficzny układ miasta Korčula z główna ulicą znajdująca się na grzbiecie wzniesienia i wspinającymi się do niej bocznymi uliczkami, został nazwany "odwróconym Dubrownikiem". Ulice mają przebieg równoleżnikowy, dzięki temu do miasta wpada mistral, a nie ma dostępu zimna północna bora.

Zabytkowa, otoczona murami obronnymi starówka, jest uważana za drugą najpiękniejszą w Chorwacji zaraz po Dubrowniku. Nad miastem dominuje wieża katedry św. Marka.

Oprócz bogatej historii (to tutaj według różnych źródeł urodził się wielki podróżnik Marco Polo), Korčula oferuje żeglarzom nowoczesną infrastrukturę w dużej (niestety w sezonie często zatłoczonej) marinie. Jednak nawet gdy nie znajdziemy miejsca w marinie, warto stanąć na kotwicy w jednej z okolicznych zatok, by móc chociaż przelotnie poznać to niezwykłe miejsce!

 

DUBROWNIK

Dubrownik - nieduże miasto, o wielkim znaczeniu. Prawdziwa perła Chorwacji, jedno z najpiękniejszych miast całego basenu Morza Śródziemnego. Wraz z trzynastoma wysepkami położonymi na północny zachód od miasta tworzy Archipelag Elaficki. Dubrownik zaliczany jest do najbardziej słonecznych miejsc Europy. Słońce świeci tu przez 250 dni w roku. Dubrownik stanowi również doskonałą bazę do rozpoczęcia czarteru jachtu w Czarnogórze.

Miasto z burzliwą historią i niepowtarzalnym klimatem. Swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim kupcom, gdyż znajdują się tutaj porty handlowy i pasażerski. w 1979 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę  Światowego Dziedzictwa kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, dlatego nad odbudową miasta po wojnie na Bałkanach czuwali eksperci. W 2004 roku, po dobudowie zniszczeń wpis ten został potwierdzony. Wzdłuż pierścienia murów miejskich prowadzi 2 km. szlak spacerowy. Główna miejską arterią jest ulica Stradun, przy której stoi kościół patrona wyspy św. Błażeja.  

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym miasta jest znany w całej Europie Letni Festiwal w Dubrowniku. W lipcu i sierpniu dziedzińce pałaców, mury obronne i klasztorne krużganki staja się scena dla spektakli, koncertów, wieczorów poetyckich, a także innych wydarzeń związanych z lokalnym folklorem.

Będąc w Dubrowniku na pewno warto zobaczyć:

  • Górę Srdź, z której można podziwiać panoramę całego miasta
  • Stary port
  • cerkiew, wraz z muzeum ikonografii
  • pochodzącą z XIV wieku jedną z najstarszych w Europie synagog
  • spełniającą życzenia Wielka Fontannę Onufrego
  • XVI-wieczny Pałac Sponza
  • Pałac Rektorów
  • targ na Placu Gundulicia

W Dubrowniku żeglarze również mogą zatrzymać się w nowoczesnej marinie, oddalonej o kilka kilometrów od centrum (sprawny dojazd autobusem).

 

ŠIBENIK

Strategiczne położenie pomiędzy Parkiem Narodowym Rzeki Krka a Parkiem Narodowym Kornaty sprawia, że Šibenik jest miejscem skąd warto rozpocząć swój rejs.

Šibenik leży w środkowej części chorwackiego wybrzeża. Miasto, leży nad zatoką, do której uchodzi rzeka Krka. Jest kolejnym chorwacki miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Największą atrakcją Šibenika katedra św. Jakuba. do budowy katedry użyto wyłącznie kamienia. Ani w stropach, ani w murach nie ma żadnych ceglanych, czy drewnianych elementów konstrukcyjnych. Ze względu na swoją wielkość i konstrukcję budynek była wyzwaniem dla budowniczych XV i XVI wieku.

Twierdza św. Mikołaja przy wejściu do kanału św. Antego i twierdza św. Michała, skąd rozciąga się widok na miasto i malowniczą zatokę.

Pałac Książęcy, a także Plac Republiki Chorwackiej z Pałacem Rektorów.

Ogród przy franciszkańskim klasztorze św. Wawrzyńca

Przepiękna starówka z klimatycznymi uliczkami

Z Šibenika jest blisko do Parku Narodowego Krka ze słynnymi wodospadami.

 

SPLIT

Stolica Dalmacji i drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji.

Będąc w Splicie koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Pałac Dioklecjana oraz otaczające je stare miasto. Pałac jest tak duży, ze trudno go objąć wzrokiem W jego obrębie znajdują się m.in. Świątynia Jupitera i katedra św. Duje.
  • Narodni Trg i okolice - średniowieczną część miasta
  • Półwysep Marjan z pięknym parkiem miejskim
  • Twierdzę Klis, której mury stanowią świetny punkt widokowy na miasto i góry Mosor.

Warto również odwiedzić liczne muzea m.in. Muzeum Morskie i najstarsze w Chorwacji Muzeum Archeologiczne.

 

TROGIR

Symbolem miasta jest górująca nad Trogirem 47 metrowa dzwonnica, łącząca w sobie elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Wpisana na listę UNESCO Starówka jest najlepiej zachowanym romańsko-gotyckim kompleksem architektonicznym w Europie Środkowej. Jednym z najważniejszych zabytków Trogiru jest katedra pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

 

WYSPA ČIOVO

Wyspa Čiowo jest położona w Środkowej Dalmacji, 6 km na zachód od Splitu. Jest połączona zwodzonym mostem z Trogirem. Po całej wyspie rozsiane są liczne zabytkowe świątynie. Południowa strona wyspy nana jest z pięknych plaż, osłoniętych zatoczek i czystej wody.