logo

Czarter jachtu Czarnogóra

CZARTER JACHTU CZARNOGÓRA
SEZON ŻEGLARSKI: kwiecień - październik

 
PRZEWODNIK ŻEGLARSKI:

Czarnogóra - mały i piękny kraj nad Adriatykiem, zwany także "Perłą Morza Śródziemnego", z uwagi na niepowtarzalne malownicze krajobrazy. Położenie Czarnogóry, jej bogactwo kulturowe i architektoniczne, a także niezwykła różnorodność krajobrazu, czynią ją jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Europie. Czarter jachtu w Czarnogórze jest wspaniałym pomysłem na poznanie tego malowniczego kraju.

Burzliwe losy Bałkanów w ostatnich latach ominęły Czarnogórę. Na jej terytorium nie prowadzono działań wojennych. Wielokulturowe społeczeństwo jest otwarte i przyjazne dla turystów.

 

Żeglowanie w Czarnogórze

Wybrzeże Czarnogóry, długie na 295 km, z 72 km plaż i licznymi, dobrze zachowanymi antycznymi miastami jest bardzo atrakcyjne dla żeglarzy. Ponadto jej dogodne położenie umożliwia rejs czarterowanym jachtem także do nieodległej Chorwacji (informacje dotyczące takiego rejsu znajdziecie tutaj  http://www.polconn.com/25-blog-rejs-chorwacja-czarnog-ra-praktyczne-informacj.html), bądź do Włoch lub Grecji (Morze Jońskie).

Nie trzeba jednak opuszczać wybrzeża Czarnogóry, by spędzić fantastyczne żeglarskie wakacje. Kraj ten oferuje bowiem wszystko czego można oczekiwać: dziką przyrodę, spokój i fantastyczny klimat nadmorskich miasteczek.

 

Największe atrakcje wybrzeża Czarnogóry:

Kotor

Malowniczy port na końcu zatoki o tej samej nazwie, z pięknym starym miastem wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. Tu bez wątpienia można poczuć wielowiekową, burzliwą historię tego miasta.

Kotor jest najważniejszym portem jachtowym i wizytówką turystyczną Czarnogóry. Tutaj rozpoczyna i kończy się większość rejsów czarterowych, dzięki czemu żeglarze mają możliwość dokładniejszego poznania tej zabytkowej miejscowości. Port daje bezpieczne schronienie w razie silnych wiatrów oraz oferuje pełen serwis żeglarski (woda, paliwo, prąd).

Boka Kotorska (Zatoka Kotorska)

Długa zatoka stanowiąca najbardziej charakterystyczny element wybrzeża Czarnogóry. 

Przez niektórych zatoka ta uważana jest za najpiękniejszy fiord w Europie. Rzeczywiście trudno oprzeć się temu wrażeniu patrząc na malownicze wody Adriatyku głęboko wcinające się w górzyste wybrzeże z licznymi zabytkowymi miasteczkami.

Budva

Miejscowość turystyczna przyciągająca piaszczystymi plażami, łagodnym klimatem i świetnymi restauracjami. To prawdopodobnie najważniejsze centrum turystyczne na wybrzeżu Czarnogóry.

Miasto otoczone pięknymi plażami, ma również bogatą historię. Stare Miasto leży na małym półwyspie i jest poprzecinane wąskimi uliczkami.

Żeglarze mogą cumować wzdłuż pirsu obok poprzecinanego wąskimi uliczkami starego miasta.

Sveti Stefan (Święty Stefan)

Mała, malownicza wysepka nieopodal Budvy, połączona z lądem wąskim pasem ziemi. Pierwotnie osada ta była siedzibą kupców i rybaków. Turystycznego kształtu miasteczko nabrało w 1960 roku. Obecnie jest wspaniałym kurortem.

Perast

Perast to niewielka miejscowość niedaleko Kotoru. Najpiękniejsze budynki powstały w XVII i XVIII wieku. Perast był silnym ośrodkiem żeglarskim przed wiekami. Swoje wille mieli tutaj kupcy i armatorzy. Porcik jest cichy i spokojny. Na uwagę zasługują liczne kościoły (np.Świętego Mikołaja), czy ulokowany na pobliskiej wysepce kościół Świętego Grzegorza z XII wieku.

Herceg Novi

Herceg Novi nazywane miastem słońca, z uwagi na dużą liczbę słonecznych dni w ciągu roku. Słynie z bogatej architektury Centrum miasta to Stari Grad, z budynkami pochodzącymi z XV wieku. Fortece Spanjola (1538) i Forte Mare (1687) to tylko część fantastycznego dziedzictwa miasta.

Petrovac

Petrovac to mała osada w pobliżu miasta‐hotelu Sveti Stefan. Tamtejsze plaże ‐ Perazica Do, Lucice, Sveta Nedjelja i Buljarice należą do najpiękniejszych na Riwierze Budva. Pobliskie wysepki Katic i Sveta Nedjelja stanowią atrakcję także dla nurków.

Bigovo

Mała wioska rybacka, cicha i spokojna. Jedno z najbardziej urokliwych miejsc w tej części wybrzeża.

Wzdłuż wybrzeża położone są liczne mniejsze miasta i miasteczka m.in. : Ulcinj (przed wiekami baza piratów) i Bar (miasto o wielowiekowej tradycji).

Każde z tych miejsc ma swoją własną historię i niepowtarzalny urok…

 

PROPONOWANA TRASA

Sobota

Dubrownik, zaokrętowanie, popołudniowe zwiedzanie miasta.

Niedziela

Opuszczamy marinę po wczesnym śniadaniu. Kierunek Cavtat. Odprawa graniczna. Dalszy rejs do portu Zelenika w Czarnogórze. Nocleg w Herceg Novi.

Poniedziałek

Czas na zwiedzanie malowniczego portu Herceg Novi. Przed południem rejs przez Zatokę Kotorską do Kotoru. Popołudniowe zwiedzanie głównego miasta Boki Kotorskiej.

Wtorek

Opuszczamy Kotor i przez Perast docieramy do Bigovo. Postój przy nabrzeżu lub na kotwicowisku.

Środa

Żeglujemy dalej na południe do miejscowości Budva, jednej z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry, z piękną piaszczystą plażą.

Czwartek

Opuszczamy Budvę i przez Sv. Stefan, dawną wieś rybacką na wysepce, docieramy do Petrovac – kąpieliska z długimi plażami u podnóża pięknych gór.

Na noc wracamy do portu Herceg Novi lub na pobliskie kotwicowisko.

Piątek

Powrotna odprawa celna w porcie Zelenika. Wracamy do Chorwacji, odprawa celna w Cavtat. Późnym popołudniem docieramy do mariny ACI w Dubrowniku.