Deprecated: Creation of dynamic property menu::$content is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/plugins/menu.php on line 19

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/templateEngine.php on line 146
Warunki pogodowe w Grecji.
logo

Grecja - warunki pogodowe

Informacje ogólne:

Warunki pogodowe w Grecji są klasycznym przykładem klimatu śródziemnomorskiego: miesiące letnie są z reguły suche i gorące, a zimy chłodne i wilgotne.

Dobra pogoda w lecie związana jest z dominującymi układami wysokiego ciśnienia nad Europą, stabilizującymi dobrą pogodę także w Grecji.

Jesienią i zimą Grecja dostaje się pod wpływ chłodnych mas powietrza, które przynoszą więcej wilgoci i zmienne warunki pogodowe.

Dotkliwe różnice temperatur między latem a zimą, mają miejsce głównie w kontynentalnej, północnej części Grecji. Zimy w południowych rejonach kraju, w tym na wyspach Morza Jońskiego i Egejskiego, mają łagodniejszy przebieg.


Najlepszy termin do żeglowania:

Kwiecień - październik (szczyt sezonu: lipiec - sierpień).


Warunki pogodowe i zagrożenia:

Z punktu widzenia sportów wodnych, w Grecji najbardziej popularne są 2 rejony: Cyklady na Morzu Egejskim i Wyspy Jońskie. Charakteryzują się one zupełnie odmiennymi warunkami pogodowymi.


Cyklady

W ciągu miesięcy letnich dominuje tutaj słoneczna pogoda, z niewielką ilością opadów.

Cyklady nie należą jednak do spokojnych akwenów. Wraz ze stabilizowaniem się dobrej, wyżowej pogody, pojawia się bowiem charakterystyczny wiatr tego rejonu: meltemi. Wieje od maja do października, najczęściej w lipcu i sierpniu.

Meltemi zaczyna wiać z reguły wczesnym popołudniem osiągając siłę ok. 4-5ºB i gaśnie o zachodzie słońca. Niejednokrotnie jednak w nocy jedynie przygasa, by kolejnego dnia osiągnąć siłę nawet 7ºB. Taki scenariusz może powtarzać się przez kilka dni.

Silnie i długo wiejące meltemi może wytworzyć falę o wysokości ponad 3-4 metrów.

Z uwagi na swoją siłę (dochodzącą często do 8ºB), wzmacnianą jeszcze przez "korytarze powietrzne" między wyspami i wysoką częstotliwość występowania, wiatr meltemi jest najpoważniejszym wyzwaniem dla żeglarzy na tym akwenie i musi być zawsze brany pod uwagę przy planowaniu czarteru jachtu na Morzu Egejskim.

Oto kilka przykładów zwiastujących nadejście meltemi w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin:

  • Rozbudowujący się układ wysokiego ciśnienia nad Bałkanami i północnym Morzem Egejskim.
  • Gwałtowny spadek wilgotności (np. brak rosy na pokładzie o poranku).
  • Wzrost widzialności i ciśnienia atmosferycznego.

Jesienią i zimą zagrożenie ze strony meltemi znika, a w jego miejsce pojawia się więcej opadów, przy niższej temperaturze i generalnie mniej stabilnej pogodzie.


Morze Jońskie

Pogoda wokół wysp na Morzu Jońskim (m.in. Korfu, Paxos, Zakynthos), położonych wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji, ma zdecydowanie łagodniejszy charakter w porównaniu z wietrznymi Cykladami. Dlatego akwen ten zalecany jest żeglarzom szukającym zdecydowanie mniejszej ilości wrażeń.

W miesiącach letnich (lipiec-sierpień) dominuje słoneczna, bezdeszczowa pogoda z umiarkowanymi wiatrami z kierunków W i NW, zbliżonymi swoją charakterystyką do chorwackiego maestrala.

Łagodne zazwyczaj Morze Jońskie potrafi jednak także nieprzyjemnie zaskoczyć.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów potencjalnie niebezpiecznych warunków meteorologicznych na tym akwenie:

  • W okolicach wyspy Korfu (szczególnie w jej północnej części) częste są poranne zamglenia, bardzo poważnie ograniczające widzialność. Zanikają w ciągu dnia.
  • Wiosną i jesienią nad akwenem mogą się pojawić głębokie niże przynoszące bardzo silne wiatry z kierunków południowych.
  • W ciągu całego roku istnieje ryzyko silnych wiatrów katabatycznych spływających z obszarów górskich na kontynencie.
  • Wiosną występuje duże prawdopodobieństwo pojawienia się gorącego, południowego sirocco.

 

Temperatura wody:

Miesiące letnie: ok. 24°C–26°C

Miesiące zimowe: ok. 15°C-18°C


Pływy:

Niewielkie wartości bez większego wpływu.


Prądy:

Silne w przejściach między wyspami na Cykladach. Mogą tam osiągnąć znaczną prędkość dochodzącą nawet do 5w.


Falowanie:

Wysoką rozbudowaną falę przynosi meltemi – często powyżej 4 m.

Przy stałym i silnym wietrze należy szczególnie uważać na zafalowanie w wąskich przejściach między wyspami.

Na Morzu Jońskim duże zafalowanie dochodzące do 3-4 m mogą wywołać silne wiatry z kierunków południowych.