Deprecated: Creation of dynamic property menu::$content is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/plugins/menu.php on line 19

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/templateEngine.php on line 146
Warunki pogodowe na Korsyce i Sardynii.
logo

Korsyka i Sardynia - warunki pogodowe

Informacje ogólne:


Korsyka to najbardziej górzysta ze wszystkich wysp na Morzu Śródziemnym. Właśnie z uwagi na wysokie góry, warunki pogodowe na Korsyce odbiegają trochę od klasycznego modelu klimatu śródziemnomorskiego.

Klimat śródziemnomorski dominuje na wybrzeżu i w niższych partiach wyspy. Miesiące letnie są tam suche i gorące, a zimy chłodne i wilgotne.

Na terenach górskich Korsyki dominuje klimat alpejski. Wraz ze wzrostem wysokości zanikają istotne różnice pogodowe między miesiącami letnimi i zimowym -  generalnie dominuje chłodniejsza, wietrzna pogoda. W miesiącach październik-maj w wielu miejscach w górach zalega pokrywa śnieżna umożliwiająca uprawianie narciarstwa.

Wschodnie wybrzeże Korsyki jest wilgotniejsze niż zachodnie. Jednocześnie północne rejony są zdecydowanie bardziej gorące niż południowe.

Największe prawdopodobieństwo deszczowej pogody występuje w miesiącach marzec/kwiecień i październik/listopad.

WAŻNE: informacje dotyczące ogólnego schematu pogodowego i charakterystycznych wiatrów na Korsyce, odnoszą się w dużej mierze również do leżącej na południe Sardynii.


Najlepszy termin do żeglowania:

Maj-październik (szczyt sezonu: lipiec-sierpień).


Warunki pogodowe:

Korsyka wystawiona jest na wiatry z każdego kierunku o czym należy pamiętać planując czarter jachtu w tym rejonie. Największe prawdopodobieństwo silnych wiatrów sztormowych z kierunków N i NW przypada na miesiące jesienne, zimowe i wiosenne, gdy wyspa znajduje się na trasie głębokich niżów atlantyckich.

Jednak także w lecie silne sztormy wokół wybrzeży Korsyki nie są rzadkością.

Miesiące letnie:

W lecie dominują wiatry z kierunków od SW do SE o średniej sile 3-5°B. W okresie maj-wrzesień podczas ustabilizowanej wyżowej pogody, występuje charakterystyczna bryza morska - umiarkowany wiatr pojawia się przed południem i gaśnie pod wieczór. Najsilniej odczuwalna jest w wąskich zatokach i przy półwyspach.

Sztormową pogodę w miesiącach letnich może przynieść na Korsyce mistral (sztormy z N i NW) i libeccio (sztormy z W i SW).

Miesiące jesienne, zimowe i wiosenne:

Poza miesiącami letnimi pogoda na Korsyce jest zdecydowanie mniej ustabilizowana. Wyspa dostaje się często pod wpływ silnych ośrodków niżowych przemieszczających się z zachodu na wschód i przynoszących sztormowe wiatry z kierunków od NW do SW. Średnia siła wiatru w zimie wynosi 4-6ºB.

Oprócz sztormowego mistrala i libeccio, silne wiatry z kierunków południowych może przynieść gorący sirocco.


Temperatura wody:

Miesiące letnie: 21-25ºC.

Miesiące zimowe: 18-20ºC.


Pływy:

Niewielkie wartości bez większego wpływu.


Prądy:

Silne prądy (2-3 węzły) występują podczas wietrznej pogody w Cieśninie Bonifacio między Korsyką i Sardynią.


Falowanie:

Oddalenie Korsyki od wybrzeży europejskich powoduje, iż każdy system niskiego ciśnienia z silnymi wiatrami zbliżając się do wyspy przynosi duże zafalowanie. Najsilniejsze związane jest z wiejącym mistralem i libeccio.


Informacje praktyczne:

  • NW wybrzeże Korsyki od Golfe de Porto do Cap Corse - często występujący libeccio przynoszący silne wiatry z W i SW oraz duże zafalowanie
  • NE wybrzeże od Cap Corse do Bastii - wiejący libeccio może wywoływać bardzo silne podmuchy wiatru uderzające z gór nad obszary morskie.
  • W wąskiej Cieśninie Bonifacio między Korsyką i Sardynią siła wiatru zdecydowanie się wzmaga. Dominują kierunki W lub E. Wiatry te wywołują dość silny prąd w cieśninie.
  • E wybrzeże między Porto-Vecchio i Bastią - dobrze osłonięte od dominujących na Korsyce wiatrów z kierunków zachodnich. W przypadku sztormowych wiatrów wschodnich (na szczęście rzadkich w sezonie nawigacyjnym) należy błyskawicznie szukać schronienia w porcie.
  • Bardzo silne szkwały spadające z gór są charakterystyczne dla wschodniego wybrzeża Korsyki między Cap Corse i Bastią oraz w pobliżu Porto-Vecchio.
  • Pokonanie odcinka z francuskiego wybrzeża kontynentu na Korsykę może zostać zrealizowane przy wiejącym z N lub NW mistralu. Fala może być wprawdzie rozbudowana, ale kierunek wiatru będzie korzystny. Żegluga w odwrotnym kierunku przy wiejącym mistralu jest zdecydowanie odradzana. Należy nawet zaczekać co najmniej 24 godziny na uspokojenie się falowania wywołanego tym wiatrem.