Deprecated: Creation of dynamic property menu::$content is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/plugins/menu.php on line 19

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/jlasek/domains/polconn.com/public_html/classes/templateEngine.php on line 146
Warunki pogodowe na Sycylii.
logo

Sycylia - warunki pogodowe

Informacje ogólne:

Warunki pogodowe na Sycylii (a także pobliskich Wyspach Egadzkich i Wyspach Liparyjskich) są klasycznym przykładem klimatu śródziemnomorskiego: miesiące letnie są z reguły suche i gorące, a zimy chłodne i bardziej wilgotne.

Dobra pogoda w lecie związana jest z dominującymi układami wysokiego ciśnienia nad Europą, stabilizującymi warunki meteorologiczne także na obszarze Morza Śródziemnego.

W okresie od jesieni do wiosny Sycylia, podobnie jak pozostała część Włoch, dostaje się pod wpływ chłodnych mas powietrza, które przynoszą więcej wilgoci i zmienne warunki pogodowe. Niestabilna pogoda przeplatana sztormowymi wiatrami dominuje na Sycylii od września do końca maja.

 

Najlepszy termin do żeglowania:

Maj - październik (szczyt sezonu: lipiec - sierpień).

 

Warunki pogodowe i zagrożenia:

Podejście do żeglowania po wodach wokół Sycylii z lekceważeniem jest dużym błędem - należy o tym pamiętać, szczególnie podczas samodzielnego czarteru jachtu. Warunki pogodowe w tej części Morza Śródziemnego mogą stanowić dla żeglarzy poważne wyzwanie. Nie na darmo Wyspy Liparyjskie nazywane są również Eolskimi, od imienia greckiego boga wiatrów.

Położenie geograficzne Sycylii powoduje, że jest ona wystawiona na silne wiatry w zasadzie ze wszystkich kierunków. Wyspa znajduje się bowiem zarówno na torze niżów podążających z zachodu na wschód i wywołujących silne sztormy z kierunków od SW do N, ale przede wszystkim na gwałtowne wiatry znad kontynentu afrykańskiego (sirocco). Uzupełnieniem są sztormy NE związane z przejściem układu niżowego na południe od Malty (gregale).

Oczywiście w miesiącach letnich, a szczególnie w lipcu i sierpniu, prawdopodobieństwo sztormowej pogody jest małe.

Zbliżanie się niżowych formacji pogodowych niosących silne wiatry i duże zafalowanie, jest najczęściej możliwe do przewidzenia z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Dlatego kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas rejsu, odgrywa dostęp do aktualnych prognoz pogody, w tym prognoz długoterminowych.

Wykorzystujmy więc każdą nadarzającą się okazję, by z takim prognozami się zapoznać. W każdej marinie i przystani (np. Palermo, Cefalu, Salina, San Vito Lo Capo) powinniśmy znaleźć aktualne dane pogodowe. Szanujące się firmy czarterowe przesyłają również ostrzeżenia pogodowe na telefon komórkowy – dbając o bezpieczeństwo nasze i swoich jachtów.

Mając dostęp do aktualnych prognoz możemy tak przygotować trasę rejsu, by odpowiednio wcześnie schronić się przed złą pogodą w bezpiecznym porcie lub na osłoniętym kotwicowisku, których nie brakuje.

Miesiące letnie:

W lecie na Sycylii i pobliskich wyspach dominuje bezdeszczowa, słoneczna pogoda z wysokimi temperaturami średnimi.

Na północnym i zachodnim wybrzeżu Sycylii (w tym na Wyspach Egadzkich i Liparyjskich) dominują wiatry  termalne z kierunku od NW do NE o średniej sile 3-4˚B. Na wybrzeżu wschodnim i południowym,  możemy spotkać także wiatry z SE o podobnej sile. Przy ustabilizowanej wyżowej pogodzie, wiatry te osiągają największą siłę w godzinach popołudniowych, by przygasnąć pod wieczór.

Zdecydowanie bardziej wietrzne są Wyspy Egadzkie na zachodzie, gdzie siła wiatru może w ciągu dnia osiągnąć 18-20 węzłów. Na Wyspach Liparyjskich bryza w ciągu dnia nie przekracza najczęściej siły 8-10 węzłów.

Jeżeli w planach mamy rejs wokół Sycylii i prognozy wskazują na dobrą, wyżową pogodę, lepiej najpierw pożeglować na Wyspy Egadzkie. Jeżeli pogoda jest niestabilna, lepiej w pierwszej kolejności udać się na mniej wietrzne Wyspy Liparyjskie i tam ewentualnie poczekać na poprawę pogody.

Stabilny letni układ pogodowy, mogą wyjątkowo zakłócić sztormowe wiatry z różnych kierunków. Jak wspomnieliśmy wcześniej, prawdopodobieństwo sztormowej pogody w szczycie lata jest jednak bardzo niewielkie.

Okres jesień-wiosna:

Od jesieni do wiosny na Sycylii dominuje mniej stabilna pogoda, z większą ilością opadów deszczu i silnymi wiatrami. W zimie temperatury spadają poniżej 10˚C na północnym wybrzeżu i poniżej zera w górskich rejonach wyspy. Takie warunki umożliwiają uprawianie narciarstwa między innymi na stokach Etny (3323 m n.p.m.).

Zimą Sycylia dostaje się pod wpływ głębokich układów niżowych nadchodzących znad Atlantyku, przynoszących często bardzo silne sztormy z kierunków od SW do N.

Z miesiącami wiosennymi z kolei wiąże się największe ryzyko wystąpienia gwałtownych sztormów z kierunków południowych (sirocco). Wiosną i jesienią częste są również sztormy z NE (gregale).

 

Temperatura wody:

Miesiące letnie: ok. 24°C–26°C
Miesiące zimowe: ok. 15°C-18°C

 

Pływy:

Niewielkie wartości bez większego wpływu.

 

Prądy:

Odczuwalne w przesmykach między wyspami (np. Vulcano-Lipari), bez poważniejszego wpływu na nawigację w umiarkowanych warunkach pogodowych.

Silne prądy (ok. 4-5 w) występują natomiast w Cieśninie Messyńskiej między Sycylią i Półwyspem Apenińskim i związane są z ruchem pływowym mas wody przepływających między Morzem Tyrreńskim i Jońskim.

Prądy i towarzyszące im bystrza (Cieśnina Messyńska to przecież słynna mityczna Scylla i Charybda), mają istotny wpływ na nawigację w tym rejonie, szczególnie w warunkach silnych lub sztormowych wiatrów.

 

Falowanie:

Wysoką, rozbudowaną falę – często przekraczającą 4m - przynoszą silne wiatry wiejące z pełnego morza. Falowanie związane z wiejącym z południowych kierunków gwałtownym sirocco (i jego lokalnymi odmianami, np. libijskim Ghibli) jest mniej odczuwalne bezpośrednio na północ od Sycylii, z uwagi na obecność wyspy. Jeśli jednak żeglujemy wzdłuż południowych wybrzeży lub w dużym oddaleniu od północnych brzegów Sycylii, unikanie żeglugi w sztormowym sirocco powinno być naszym podstawowym celem.

Przy stałym i silnym wietrze należy również uważać na zafalowanie w wąskich przejściach między wyspami (Wyspy Liparyjskie i Egadzkie), a także w pobliżu przylądków, takich jak zawsze groźny w sztormie Capo San Vito na północy Sycylii. O szczególnych uwarunkowaniach żeglugi w Cieśninie Messyńskiej pisaliśmy wyżej.